Inkousty, inkousty, inkousty....nevyčerpatelné téma. Na trhu je k dostání tisíce druhů lahviček či polštářků. A na nás tvořilkách je, vybrat si ty, které při našem tvoření nesmí chybět.
Jednou z takových "čarovných" inkoustových lahviček jsou inkousty IZINK. Mají široké využití a dají se s nimi vyrábět různé projekty. Využít je můžete při práci s polymerovou hmotou. Více se dozvíte v článku Peťi Nemravky "IZINKování".
My se však nyní zaměříme na použití těchto pigmentových inkoustů při práci s papírem. Jako každý jiný inkoust lze použít při mnoha technikách. Izink inkousty jsou husté inkousty plné sytých barev. Jde o pigmentové inkousty na akrylové bázi. Lze je tedy míchat s vodou, ale také s médii na bázi alkoholu.
A co s nimi lze...?
Vyzkoušejte je při práci na scrapbookových projektech při technikách Mixed média. V kombinaci s gessem či jinými inkousty to je doslova hračka...
Zde malá ukázka...
- Při tvorbě tohoto projektu jsem použila jako základ smetanový fotokarton, který jsem si ořízla do potřebného rozměru. Část plochy (je jedno jak velikou) jsem polepila kousky obyčejného bílého a novinového papíru. Inkoust Izink Topaz jsem smíchala s částí bílého gessa na plastové podložce.
- Pomocí špachtličky jsem potřela polepenou plochu (k nanášení můžete použít také starou kreditní kartu). Po práci s gessem doporučuji nástroje ihned umýt vodou. Potřenou plochu nechte důkladně zaschnout nebo vysušte horkovzdušnou pistolí.
- Připravené dekorace (v mém případě bílé papírové pírko) jsem potřela inkoustem. Inkoust lze nanést přímo na dekoraci a rozetřít štětcem nebo nastříkat vedle trochu vody a natírat spolu s vodou. Dekorace dostane jemnější odstín. Díky perleťovému složení inkoustu se bude vše krásně třpytit.
- Jakmile byla plocha suchá, vzala jsem si k ruce razítko puntíků a hnědým inkoustem Distress Vintage Photo jsem potiskla některé části. Pak jsem už jen vrstvila různé kousky papírů. Některé části doporučuji podlepovat 3D pěnovými polštářky či pěnovou páskou kvůli 3D efektu. Při své tvorbě hodně využívám razítka. S jejich pomocí můžete vyrobit také podkladové části projektu. Razítko novin a inkoust Archival Sépia jsem použila na výrobu jedné z podkladových částí. Ráda též pracuji s vlnitou lepenkou, kterou je lepší natrhat než nastříhat.
- Inkousty Izink v lahvičce mají ve víčku kapátko. Kapátkem jsem vytvořila ještě drobné tečky / kaňky na některých částech projektu. Můžete také použít obyčejný suchý ubrousek (kapesník) namočit ho do inkoustu a lehce otisknout na svůj projekt. Vyrobíte originální otisky.
- Konečný design je jen a jen na vás. Dominantou na mém projektu je motiv pírek. Druhé pírko jsem napatinovala inkoustem Distress Vintage Photo. Obě pírka jsem k sobě spojila dekorační šňůrkou. Z boku hnědého pírka je zasunutá a přilepená moje mini fotečka v odstínu sépie. Projekt by tak "mohl být" součástí nějakého minialba...
A zde ještě další ukázky, jak s Izinkem vyrobíte moc pěkný background...
Kartička do vašeho - našeho deníku...
- Izink inkousty můžete použít pro vytvoření krásně barevného backgroundu. Stačí plochu projektu ,v mém případě kartičku do deníku, potřít inkoustem. Já jsem použila pro natírání Izink Mimosa a své prstíky...
- Keta razítka jsou perfektní pomocníci pro doladění detailů. Vybrala jsem razítko kalendárium, které jsem natiskla černých Archivalem a vystřihla. Pro detailní stříhání ráda používám nůžky Tima Holtze. Prostřední část kalendária jsem ještě vybarvila žlutým Izinkem. Přilepila ke kartičce a pak jsem si trochu zadoodlila černým gelovým perem. Už jen stačí zašoupnout do kapsy deníku...
A co třeba visačka...
- Pomocí Bigz vyřezávací šablony jsem si vyřízla visačku. Tuto šablonu ráda používám, protože si můžu vyrobit sama základ pro visačky. Připravila jsem si Izink Orchid (růžový) a Izink Opaline (bílý). Ustřihla jsme si kousek houbičky Cut-n-Dry a nanesla trochu inkoustu na podložku Ranger. Pak jsem jen namáčela houbičku v obou barvách a ťupkala po visačce.
- Ťupkáním vytvoříte moc pěkný design.
- Na izink inkousty můžete aplikovat jiné druhy inkoustů, razítek a šablonek. Já jsem lehce přetřela motiv šablonky Bubble od Tima Holze s Distress Vintage Photo inkoustem.
- Izink inkousty fungují také na dřevo. Štětcem jsem si natřela dřevěné písmenko S.
Izink inkousty jsou opravdu šikovní pomocníci, se kterými můžete téměř vše. Třeba i razítkovat. Houbičkou naneste na razítko a otiskněte.
Pár rad a tipů:
- Díky akrylovému složení se může stát, že se inkoust v kapátku usadí. Pomocí tenké jehličky stačí vždy kapátko lehce propíchnout. POZOR! nepoužívejte nic, čím byste si mohli kapátko zničit.
- Před použitím lahvičku dobře protřepejte.
- Nástroje, které přijdou do styku s inkousty, ihned po použití dobře umyjte ve vodě.
Díky IZINK inkoustům se budou vaše projekty krásně třpytit...
Krásné barevné léto!
Kačka Pupi