Petra Nemravová
Nemravka.cz - provozovna
Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.
e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542
Provozní doba:
po 8.30 – 14.00
čt 8.30 – 14.00
OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.
Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542
Obecné informace
info@nemravka.cz
Informace ostatní
petra@nemravka.cz
Použití formy na rámečky a kabošony vám přináší jednoduchou možnost, jak vytvořit nekonečně mnoho podob šperků.
K výrobě budete potřebovat:
A dále standardní pomůcky pro práci s hmotou: strojek na polymerovou hmotu, ostrý nůž, podložka, dlaždice (na pečení)
1. Nejprve si dobře připravte černou hmotu. Hmota musí být měkká a poddajná. V případě, že hmotu necháte ležet na podložce, znovu ji před použitím několikrát projeďte strojkem.
2. Nyní z malého kousku vytvořte kouličku velikostí odpovídající velikosti tvaru, který budete vytvářet (cca 1 - 2 cm v průměru dle velikosti). Kouličku posléze splácněte a placičku vytvarujte do tvaru přibližného s tvarem vybraným. Pokud tedy bude rámečkem trojúhelník, tedy do trojúhelníku atd.
3. Hmotu vtlačte do formy na rámečky – snažte se tlačit nejprve rovně zejména na okraje, kde jsou rámečky. Poté, aby hmota byla opravdu maximálně vtlačená, ještě zatlačte na hmotu z různých směrů, aby se tak dostala i do úplných okrajů rámečků.
4. Zbytek hmoty ostrým pevným nožem ořízněte. Osvědčil se mi způsob ořezávání z vnější strany do středu a dokola kolem celého tvaru. Zbytek hmoty odstraňte a povrch otexturujte (texturovací houbičkou, jemným brusným papírem). Hmotu z rámečků nevyndávejte!
5. Uvedený postup opakujte u všech tvarů, které chcete vytvořit. Až zaplníte všechna místa, která chcete, rámečky i s formou pečte dle instrukcí na hmotě.
6. Zatímco pečete rámečky, připravte si trojbarevný blend. Výsledný plátek projeďte na střední až tenčí nastavení strojku (plátek by měl být tenký). Položte jej na fólii na dokumenty. U svého blendu jsem kromě barev přidala po celé délce ještě plátek starozlaté pro ztlumení barev a zároveň přidání lesku.
7. Nyní na nablendovanou hmotu vyberte jakýkoliv motiv silk screen šablony. Položte jej rubovou (hladkou) stranou ke hmotě a po celém plátku jemně uhlaďte. Pokud šablona nevyzbyde na celou plochu blendu, ihned po nanesení akrylové barvy postup zopakujte. Nemusíte řešit místo napojení šablony.
8. Připravte si akrylovou barvu a bílou špachtličku. Poté naneste akrylovou barvu na okraj šablony.
9. Rovnoměrně rozetřete po celé ploše motivu. Šablonu odstraňte a ihned ji ponořte do nádoby s vlažnou vodou. Barvu nechte na hmotě zaschnout (pro jistotu cca 15 minut).
10. Nyní si z dobře zpracované scrapové hmoty vytvořte základy kabošonů. Pracujte obdobným způsobem jako u rámečků: vytvořte si kouličku, kterou lehce vytvarujte do výsledného tvaru kabošonu. Hmotu vmáčkněte do formy a zbytek ořízněte.
11. Základ kabošonu pak vyjměte z formy. Osvědčilo se mi přitisknutí formy ke sklu – hmota kabošonu se přilepí k hladkému povrchu skla a pak jen odloupnete formu. Stejně postupujte i u dalších tvarů – ke každému jednomu rámečku byste měli mít jeden tvar kabošonu.
12. Nyní si rozložte rámečky vedle sebe ve sledu, v jakém budou na náhrdelníku. Pod ně položte plátek blendované hmoty.
13. Pracujte od jedné strany blendu (v mém případě od tyrkysové barvy) a jednoho z konců náhrdelníku – v mém případě trojúhelníku. Uřízněte plátek hmoty, připravený základ kabošonu na něj položte a ořízněte cca 3 milimetry okolo.
14. Přitiskněte poté (vzorovanou částí nahoru) základ kabošonu k vrchní blendované vrstvě. Okraj kabošonu a vrstva musí svým okrajem lícovat. Já s oblibou k této činnosti používám malé nůžky, ale stejně poslouží i ostrý nožík.
15. Poté je třeba namazat tenkou vrstvou TLS střední část rámečku, tak aby se upečená hmota spojila se syrovou.
16. Vytvarujte kabošon lehkým prohnutím uprostřed tak, aby vytvářel ještě větší bouličku. Zároveň se tím jakoby zmenší jeho plocha a lehce zapadne do rámečku. Pokud kabošon má rohy, nejprve do rámečku vtiskněte ty a teprve až poté domáčkněte celou plochu kabošonu.
17. Nakonec upravte tvar kabošonu modelovacími silikonovými nástroji a/nebo tupou stranou nože. Povrch můžete uhladit dlaní. Pečte dle instrukcí.
18. Po upečení a vychladnutí na vrchní vrstvu naneste malé množství TLS a znovu upečte. Zafixujete tak akrylovou barvu proti oděru.
Pro kompletaci šperku budete potřebovat
19. Komponenty přívěsku zformujte do finálního tvaru šperku (u mě půlobloučku). Pomůže, když si tvary obkreslíte na papír / seskládání vyfotíte.
20. Z drátu připravte cca 2 cm dlouhé kousky (celkem 14 ks) + nějaké náhradní.
21. Linerem si v místech, kde se dva dílky dotýkají, udělejte na každém dílku tečku.
22. Poté vrtáčkem vyvrtejte dírku cca 1 – 2 mm od naznačené tečky. To samé opakujte na druhé straně a na dalším dílku. Tečku můžete smazat.
23. Na papír vymáčkněte malé množství lepidla, namočte do něj konec drátku a poté jej vložte do připravené dírky. Opakujte s druhým drátkem.
24. Po zaschnutí lepidla vložte drátky do protilehlých dírek a pokud jsou drátky příliš dlouhé, uštípněte je, nebo prohlubte dírku. Drátky také můžete nechat záměrně dělší, aby spojení bylo vidět. Dílky budou více od sebe.
25. Opakujte u všech dílků. Na poslední (vnější konce) vyvrtejte jen jednu dírku a vložte do něj uštípnutou ketlovací jehlu / drátek, který posléze kulatými kleštěmi ohnete do tvaru kroužku.
26. Naměřte si řetízek, připevněte obě poloviny spojovacími očky k očkům náhrdelníku. Na oba druhé konce umístěte zapínání a dejte si skvělou kávu, máte hotovo!
Přeji krásné tvoření
Petra Nemravka