Znáte mě, jakmile je technika jednoduchá a nenáročná a ještě k tomu dobře vypadá, nemá šanci mi uniknout. Mám na to asi radar. A taková je právě technika suchého barevného transferu.
Možná i proto, že jsou mi transfery tak blízké, mi Petra přenechala napsání úvodního článku k této technice, za což jí tímto moc děkuji.
Co je výhoda tohoto nového postupu? Žádné namáčení, ledování, odírání, sušení a nejistý výsledek, jak tomu bylo s barevnými transfery doposud. Úspěch je zaručen se speciálním papírem, na který se obrázek vytiskne, a to tentokrát na běžné domácí inkoustové tiskárně.
Postup
- Nejdříve si na papír vytisknete požadovaný obrázek – na internetu lze najít zadarmo nepřeberné množství. Já mám ráda design scrapbookových digitálních papírů. Kdyby měl někdo zájem, zde je odkaz na nástěnku na Pinterestu, kam dávám ty, co se mi líbí a jsou pokud možno zadarmo. Obrázky si stáhněte, dejte do Wordu a uložte jako soubor PDF, abyste je měli schované i na příště.
- Vystřihněte požadovaný obrázek – doporučuji dělat transfer maximálně 10x10cm velký. Jestliže máte tu možnost nechat u obrázku tenký bílý okraj, pak ho tam nechejte.
- Připravenou bílou hmotu (Fimo nebo Cernit – ten jsem ještě nezkoušela ( já ano a funguje , pozn. PN ) projeďte strojkem na 3. nastavení (strojek Imperia) a snažte se o plátek větší, než je obrázek a o přibližný tvar.
Jestliže jsou viditelné linie nespojené hmoty, tu část nepoužijte nebo projeďte strojkem několikrát znovu, aby zmizely.
- Přiložte plátek na tvrdý a hladký povrch, nejlépe na kachličku nebo sklo a uhlaďte ho, aby byl úplně rovný a hlavně bez bublinek. Nepřenášejte transfer na hmotu, jestliže s ní nechcete hned pracovat. Je lepší hmotu použít hned po přenosu.
- Připravený transfer položte na hmotu obrázkem dolů. Pamatujte si, že jestliže máte na obrázku nadpisy, musíte ho vytisknout zrcadlově.
- A teď přijde jeden z nejdůležitějších kroků celého procesu – hlazení! Dejte si na hlazení opravdu záležet, je na něm závislých minimálně 83,5% úspěchu! Vážně. Holky, co už u mě byly na kurzu, mohou potvrdit. Kdo odfláknul hlazení, neměl hezký transfer. Doporučuji hladit každou vyznačenou kostičku zvlášť a pěkně u každé napočítat alespoň do 30.
- Po uhlazení prsty hmotu kolem transferu ořežte a ještě pro jistotu zahlaďte válečkem.
- Jakmile jste spokojeni s uhlazením obrázku, tak ho zatížíte knihami. Kniha na zatížení by měla být o dost větší, než hmota s transferem, aby se váha rozložila na celý povrch. Jestliže nespěcháte, nemusíte zatěžovat moc a nechte přes noc transfer pracovat. Jestliže chcete hned pokračovat, použijte těžké předměty a nechte alespoň 30 minut stát. Kdo je zvědavý, může mírně nadzvedávat za bílý proužek na straně transferu a kontrolovat. Ale až po cca 20 minutách.
- Po uplynutí požadované doby papír opatrně a pomalu stáhněte a kochejte se! Doporučuji pohladit. Povrch je hedvábný až koťátkovský, nemaže se, je suchý a celkově se vám do něj vůbec nebude chtít říznout. Překonejte to! On se totiž náš krásný transfer za nějakou dobu začne mírně potit a povrch začne být mastnější. Vzor se mazat nezačne, ale práce s transferem se tím mírně zkomplikuje.
- A to je vše! Transfer je připraven k okamžitému použití. Je lehké s ním pracovat, ale má i své limity. Poznáte sami, až s ním začnete pracovat.
- Pečte na stejnou teplotu jako hmotu, kterou používáte. Z trouby vyleze transfer mírně světlejší a někdy má pudrový povrch. Barvy vystoupí po jemném oprášení suchým ubrouskem. Povrch nutno zafixovat lakem nebo tenkou vrstvou liquidu.
Kdo by chtěl zkusit tuto techniku pod mým vedením a přijít na kurz Transferového patchworku nebo Transferových korálů, přihlašte se do Facebookové skupiny Pražská Polymerová Společnost, kde se budou začátkem září 2016 vypisovat nové termíny.
Fotky z kurzů si můžete prohlédnout ve skupině PPS nebo na mých stránkách Fimování s Veronikou. Kontaktovat mne můžete také tam.
Budu se na vás moc těšit!
Veronika Sturdy