Petra Nemravová
Nemravka.cz - provozovna
Nemravka.cz
(areál Autocentra Vojkov)
K nemocnici 50
251 62 Tehovec-Vojkov
Přečtěte si, jak se k nám dostanete.
e-mail: info@nemravka.cz
+420 602 479 542
Provozní doba:
po 8.30 – 14.00
čt 8.30 – 14.00
OSOBNÍ VYZVEDNUTÍ OBJEDNÁVEK A NÁKUP U NÁS PO DOMLUVĚ. VOLEJTE, PIŠTE NA NÍŽE UVEDENÉ KONTAKTY.
Informace o objednávkách
objednavky@nemravka.cz
+420 602 479 542
Obecné informace
info@nemravka.cz
Informace ostatní
petra@nemravka.cz
Když se mi poprvé dostaly do rukou „tyhle lahvičky“ na počátku letošního roku, říkala jsem si, co s nimi budu dělat a hlavně, co s nimi udělá kontrola na letišti..
Další setkání už bylo zajímavější, viděla jsem Christi v akci, jak vyrábí „kovové srdíčko“ z polymeru. Tehdy jsem si řekla, že je na Nemravce musíme také mít.
O čem je řeč?
O metalických nátěrech, barvách a patinách od Christi Friesen.
Všechny již zmiňované lahvičky se schovávají pod řadou produktů nazvanou Swellegant. Ta se skládá z metalických nátěrů (lepší název jsem zatím nevymyslela), DyeOxide barev a patin. Všechny tyto produkty jsou velmi šetrné (nepáchnou, nežerou podložky, stoly apod.) a když je zrovna nevypijete, bude vám s nimi veskrze dobře a kreativně.
1. METALICKÉ NÁTĚRY jsou podstatou jemně namleté kousky kovů v tekutině – pojivu. Fungují na spoustu materiálů a výsledkem je kovový povrch. Použít je lze na polymerovou hmotu, ale také na dřevo, pryskyřici, sklo, keramiku… a dále!
Jsou také jakýmsi základem pro použití DyeOxide barev a patin.
Jak připravit povrch k natření?
Povrch musí být čistý, odmaštěný. Stačí použít mýdlo a vodu. Pokud je povrch příliš hladký, zdrsněte ho brusným papírem. Pokud dáváte metalickou vrstvu na upečenou polymerovou hmotu, nemusíte jako přípravu dělat vůůůbec nic. Pokud na syrový, dávejte jen pozor, abyste si nezničili výsledný tvar, ale metalickou vrstvu i s předmětem můžete bez obtíží péct.
Postup nanášení
Zatřepte lahvičkou a nátěr nanášejte štětečkem nebo houbičkou. Různých efektů na povrchu docílíte tahy štětce, „ťupkáním“ atd. To, co nenatřete pořádně při nátěru prvním, můžete „dohnat“ později. Jednotlivé „kovy“ můžete míchat. Nechte 5 – 15 minut zaschnout a aplikujte druhou (třetí) vrstvu. Pokud chcete dále použít patinu, je čas si ji připravit na stůl…
2. PATINY se aplikují na ještě vlhký povrch kovové vrstvy (jakékoliv, nikoliv jen metalického nátěru). Jsou opravdovými patinami, tzn. oxidují s metalickou vrstvou a vytvářejí tak různé efekty (Darkening ztmavuje potřená místa a dodává tak předmětu vintage efekt, Verdigris dodávají měděným, bronzovým a mosazným povrchům zelenavý (měděnkový) nádech, Tiffany Green Rust vytváří rez na železném povrchu.
Postup nanášení
Zatřepte lahvičkou a patinu nanášejte např. mořskou houbou (nanese patinu nepravidelně), štětečkem. Zajímavého efektu docílíte stříknutím patiny z rozprašovače.
Délka procesu oxidace je závislá na teplotě, vlhkosti atd., proto předmět kontroluje každých 5 minut do té doby, než budete spokojeni. Pokud chcete proces stopnout, postříkejte povrch vodou, nebo jej omyjte. Pokud chcete aplikovat další patinu, můžete…
3. DyeOxide jsou transparentní barvy, které můžete aplikovat jak na metalický nátěr, tak na patinu. Vašim projektům dodají na barevnosti. Jak bylo napsáno, jsou transparentní, tudíž projektu dodáte pouze nádech barvy, odlesk. Dye Oxide se spojí s vrstvou nátěru či patiny a dále je nemusíte smývat.
Postup nanášení
Zatřepte lahvičkou a nanášejte v místech, která chcete zvýraznit – obarvit. Barvy můžete jakkoliv kombinovat.
NA (SKORO) ZÁVĚR
Stále nejste spokojeni s výsledkem? Přidejte ještě trochu metalického nátěru, zvýrazněte detail…
Povrch můžete leštit, pozor ale, až 72 hodin po dokončení aplikace všech vrstev. Výrobek můžete mezitím nosit, ale neleštěte ho, všechny vrstvy potřebují řádně proschnout, spojit se a přilnout k podkladu. Neznamená to ale, že se o výrobek ušpiníte. Vůbec ne. Klidně si novou brož připevněte na kabát a budete-li chtít (nemusíte), po třech dnech ji vyleštěte.
ABY DLOUHO VYDRŽELA
Nejste příznivci lakování (jako já) a nanášení speciálních ochranných vrstev? Nechte šperk / výrobek tak, jak je. Časem se při častém nošení může patina „zpatinovat - ošoupat“ a dostane jen ráz patiny (na druhou). Pokud však tomuto chcete zabránit a ponechat výrobek přesně tak, jak jste ho vyrobili, po 3 dnech naneste tzv.CLEAR SEALANT (CS). Jde o ochrannou vrstvu, kterou po pořádném promíchání aplikujte v tenké vrstvě na výrobek a nechte zaschnout. CS nedodá Vašemu projektu lesk – pokud lesk chcete, nechce CS zaschnout a teprve pak aplikujte např. lak.
Tak… závěry jsou nejtěžší, dodat článku šmrnc, vyvrcholení v jedné větě… Tedy dnes zcela prozaicky, nevím jak vy, ale já jsem si báječně pohrála. A můj šperk je rozhodně originální a jedinečný ;-)
Pěkné hraní,
Petra Nemravka